Skip to content

In Memoriam

We remember our recently deceased alumni and friends.

From July 26, 2019 through September 15, 2020

Francis X. Dalton ’48
Thomas F. Behling ’49
Francis J. Kane, MD ’49
Jerry J. Mele ’49
Eugene A. O’Brien ’49
Leonard A. Page ’49
Blaise P. Travaglino ’49
Robert E. Quirk, Esq., ’49
Edward T. Flynn ’50
Thomas B. Gilhooly ’50
Edward J. Reulbach Jr. ’50
Walter J. Baaden ’51
Michael P. Capriano ’51
Michael J. D’Angelo ’51
Patrick J. Fogarty ’51
Louis J. Galgano ’51
John W. Kelly, Ph.D., ’51
William V. Meisenzahl ’51
Frederick J. Mesinger ’51
Jerome J. Rubino ’51
James F. Quigley ’51
Hugh J. Brown ’52
Francis P. Gagliano ’52
Rev. Thomas J. Monahan ’52
Paul K. Hennessy, CFC, Ph.D., ’53
Robert A. Magrin ’53
John P. Migliaccio ’53
William E. Raftery ’53
J. Stephen O’Keefe, CFC, ’53
Edward F. Seibert, Esq., ’53
Anthony J. Bafundo, CPA, ’54
Bernard D. Boettigheimer ’54
Robert E. Grant, Esq., ’54
Gerald F. Murray, CFC, ’54
James P. O’Neill ’54
Philip A. White ’54
Rocco J. Coscio ’55
Jack J. Higgins ’55
Honorable Jeremiah F. O’Connor ’55
J. Francis Walsh, CFC, ’55
A. James Barry ’56
John R. Donnellan, Esq., ’56

William J. Ennis, Esq., ’56
Michael F. Klein Jr., ’56
John J. Santangelo ’56
Silvio I. Latassa ’56
Samuel E. MacNulty ’56
Joseph A. Notaro, Esq., ’56
James J. Larkin Jr., ’56
Albert G. Schildwachter ’56
Vincent J. Sullo ’56
Ignatius J. Bonanno ’57
Joseph J. Cerbone, Esq., ’57
Archibald J. Fleming ’57
James J. Gallagher ’57
Ronald J. Lasik, CFC, ’57
John B. Navagh ’57
Emmet P. O’Sullivan ’57
Alex A. Popper ’57
Thomas J. Porter ’57
Lawrence F. Blaney ’58
Raymond J. Cubells ’58
Martin J. Dowd ’58
Thomas E. Hales, CPA, ’58, ’08H※
Raymond J. Keegan, Esq., ’58
Patrick J. Lynch ’58, ’08H※
Richard H. Mullen ’58
Robert A. Pagel ’58
Michael F. White ’58
Jerry F. Borrelli ’59
William P. Cronin, CFC ’59
Gregory G. Croston ’59
Joseph P. Hedgecock ’59
Thomas O. Kelly II ’59
Patrick J. Lynch ’59
Alois S. McAvoy, CPA ’59
Terrence M. McCabe, Esq. ’59
Thomas L. McKeon ’59
Timothy J. Moynahan ’59
Robert J. Rickard ’59
James E. Walters, MD ’59
Anthony W. Candido ’60
Thomas A. Ginter ’60
James J. Loughran ’60
Michael J. McNamara ’60

Howard J. Moody ’60
Thomas J. Murtha ’60
Joseph A. Tamagna, DDS ’60
Philip J. Gibbons ’61
John H. Greenan, CFC ’61
Ronald H. Pilger ’61
Michael G. Pregon ’61
Arthur T. Stanton ’61
Frederick G. Weiss, Ph.D. ’61
Robert Bason ’62
Thomas F. Delaney ’62
Arthur J. Ferraro, Esq. ’62
James G. Fitzgerald ’62
John P. Flynn ’62
David A. MacIntyre, CFC ’62
David C. McAuley ’62
James H. McLean ’62
John T. O’Shaughnessy ’62
Richard J. Papscoe ’62
Anthony P. Potenza ’62
Vincent D’Amico Jr. ’63
Robert P. Ferrara ’63
William B. Jennings ’63
Fred B. McCashland ’63
John F. Murphy ’63
Rocco J. Orsino ’63
Bruce J. Acheson ’64
Vincent D. Casey ’64
Frederick J. Gallo ’64
Robert W. Halleck ’64
William R. Pitassy, Esq., ’64
Paul J. Poggiali ’64
Maurice J. Reid ’64
Robert K. Conway ’65
Frank R. Fazio, Ph.D., ’65
Earl L. Hanley ’65
J. Theodore Noble ’65
Thomas A. O’Connor, Ph.D., ’65
Rev. John F. Reardon ’65
William J. Lazich ’66
John F. Prior, CFC, ’66
Joseph G. Shanahan, CPA, ’66


George R. Sullivan, CPA, ’66
John S. Tardibuono ’66
Peter T. Crudele ’67
Joseph A. O’Reilly ’67
Peter J. Farrell ’68
Lt. Colonel Manuel LaMonica, USA Ret. ’68
Nat T. Raso ’68
John T. Collins ’69
Thomas H. Fegan, Esq., ’69
Rev. Msgr. James E. White ’69
James A. Barrego ’70
Don E. Bellizzi ’70
Leonard J. Cardillo ’70
Frank T. Della Badia ’70
George M. DeMicco ’70
Walter P. Kowalski ’70
Alfred R. Rubano ’70
Nicholas J. Zaccagnino ’70
Sr. Marialein Anzenberger ’71
Sr. Mary Brennan ’71
John T. Downing ’71
John J. Farrell, CPA, ’71
John J. Fazio ’71
Robert M. Ross ’71
Richard H. Stewart ’71
Denis S. Ahearn ’72
Ronald M. Bloch ’72
Yolanda L. Jackson ’72
Daniel J. Kelly ’72
Hiver T. LeBlanc ’72
Gaetano D. Lombardo ’72
Joseph G. Mladinich ’72
John J. Pinto ’72
Vincent A. Soccodato ’72
Peter B. Ballo ’73
Rev. Andrew J. Bolcar ’73
Paul J. Camella ’73
John P. Fahey ’73
Richard J. Jackman ’73
Edwin G. Logan ’73
William J. Brophy ’74
Reverend Jurjen J. Hoomans ’74
Keith R. Veilleux ’74

John D. Ambrose ’75
Vincent Corio ’75
James J. Fahy ’75
Gail E. Farrelly ’75
Peter T. Fox ’75
Michael D. Roviello ’75
Lorraine R. Danza ’76
Ronald A. DeAngelo ’76
C. Edward DeLoca III ’76
James J. Kelly ’76
James J. Nicholson ’76
Stephen L. Sangirardi ’76
Constance M. Sheppard ’76
Peter F. Brunelli ’77
Annidia Finaro ’77
Deacon Michael P. Hall ’77
John S. Leonardi ’77
Robert D. Nasti ’77
Robin M. Plummer ’77
James R. Harding ’78
Donald F. McCarthy ’78
Daniel C. Eckhoff ’79
Joseph J. Ferentini ’79
Joseph J. Gaspari, CPA, ’79
Robert N. Matarazzo Sr. ’79
Joseph R. Narajka ’79
Marilyn F. Taskalos ’79
Sr. Caroline A. Laiso ’80
Sister Pauline M. McShain ’80
Joseph E. Wooley Sr. ’80
Raymond Bagdonis, O. Carm., ’81
John A. DeVito ’81
Concetta M. Fiore ’81
Sister Catherine S. Reilly ’81
Paul F. Ruzicka ’81
Stephen Markiewicz ’82
Michael J. Miller ’82
Charles D. Speare ’82
Frank A. Fleischer Jr. ’83
David A. Hughes ’83
David Juliano ’83
Timothy G. Kelly ’83
Freddie Mitchell Jr. ’83

Eleanor Vogel ’83
Lorna Berger ’84
Robert J. Chiappetta ’84
Deacon Neil J. Pirozzi ’84
Stanley J. Czarnecki ’85
Xavier March ’85
Louis J. Pecora ’85
Paul L. Saulnier ’85
Lois K. Stevens ’85
Robert J. Burns ’86
Claudette C. Hanley ’86
Jeffrey A. Castle ’88
Anthony R. Mastantuoni ’88
Anthony J. Ribustello ’88
Raymond D. Coyle ’89
Maria L. Hadala ’89
Christina J. Heim ’89
Tim Robinson ’89
Mark Wos ’89
G. Richard Dimler, SJ, ’90
Deacon Frank J. Chiappetta ’91
Margaret M. Degano ’91
Jonathan Duck ’91
Francis X. Murphy ’91
Linda G. Pierce ’91
James Tsokanos ’91
Nancy M. Lepre ’92
Catherine A. Monti ’92
Virginia Pistillo ’92
Virginia Rahilly ’92
Patricia D. Castellano ’94
Scott Baldwin ’95
Daniel R. Foley ’95
Edward J. Kucharczyk Jr. ’95
Scott C. Fortuna ’97
Gail I. Frisz ’97
Anthony L. Bilello ’98
Ian W. Wilson ’98
Michael Variano ’99
Margaret Patchen ’04
Eric D. Moscato ’05
Thomas D. Weede ’09
Hailey Herrera ’16
Joseph Woods ’17

Comments are closed.